Späť

Autismus, Aspergerov syndróm, deti so špeciálnymi potrebami

Vedeli ste, že každých 21 minút je niekde na svete diagnostikovaná porucha autistického spektra u detí? Ako pomôcť deťom s autizmom či Aspergerovým syndrómom?

Autismus, Aspergerov syndróm, deti so špeciálnymi potrebami

Každá osoba s autizmom, ADD, ADHD, či osoba s akoukoľvek špeciálnou potrebou, je unikátna a má jedinečný profil silných stránok i ťažkostí. Neexistujú dvaja ľudia, ktorí by vykazovali rovnaké stupne ťažkosti (od ľudí, ktorí sú neverbálni s vážnymi poruchami- sebapoškodzovanie, či postihnutie intelektu, až po osoby vysokointeligentné, ktoré sa dokážu dobre vyjadrovať, ale majú problém sociálnej interakcie, problémy so sociálnymi zručnosťami (Aspergerov syndróm).


Autistické spektrum je veľmi široké - siaha od sociálne nesmelých géniov pracujúcich na vysokých pozíciach až po osoby, ktoré nikdy nebudú môcť pracovať bez dozoru.


V súčasnosti sa vyskytuje autismus u jedného dieťaťa zo 100 narodených, súčasná bilancia :
- každých 21 minút je nejakému dieťaťu diagnostikovaná porucha autistického spektra
- 4x častejšie sa prejavuje u chlapcov ako u dievčat
- možnosť diagnostikovania už v 12-15 mesiacoch
- ak je dieťaťu daná včasná ranná intervencia, môže chodiť na ZŠ s intaktnými deťmi


„ najlepšiu vec, ktorú môže rodič autistu pre dieťa urobiť je, že ho bude sledovať bez predsudkov, zaujatosti, a naučí sa, ako dieťa funguje, koná a reaguje na svoj svet"


Výskum i praktické skúsenosti ukazujú, ako značne dokáže ovplyvniť a zlepšiť prognózu intenzívny ranný vzdelávací program, ktorý je dieťaťu poskytovaný aspoň 20 hod týždenne od skúseného učiteľa. Mozog malého dieťaťa neustále rastie a zlepšuje sa, nervové dráhy sú tvárne, správanie dieťaťa ešte nie je zakorenené a zmeniť nevhodné správanie v danom veku v 2-3 rokov je jednoduchšie ako v neskoršom veku 7-8 rokov, keď už sú vzorce správania dostatočne zautomatizované a zmena by bola pomalšia.


Najhoršie, čo môžete urobiť, je neurobiť nič. Ak máte dieťa, ktorému sú 3 roky, nerozpráva, vykazuje známky autistického správania, musíte s ním začať čím skôr pracovať. Nečakajte pol roka, či rok, i keby vás všetci naokolo presvedčovali o tom, že ono sa to samé upraví, alebo, že chlapci sa vyvíjajú pomalšie ako dievčatá, alebo nie všetky deti sa naučia rovnako rozprávať. O to rýchlejšie treba konať, keď sa jazykové schopnosti dieťaťa začali vyvíjať v správnom čase a teraz dochádza k regresu.


Vzory myslenia u deti s PAS sa výrazne líšia od toho ako my „normálni ľudia" myslíme. Často sa stáva, že rodič takéhoto dieťaťa kladie veľký dôraz na to, čo jeho dieťa nedokáže a pritom zabúdajú na ich kreatívne, pre nás odlišné spôsoby myslenia, na ich perfektnú predstavivosť, hudobnosť či matematické myslenie. V ich svete urobia väčšie pokroky tí rodičia, ktorí budú budovať ich silné stránky a učiť ich spôsobom, ktorý zodpovedá ich mysleniu.


Deti i dospelí s poruchami AS, jednotlivci so špeciálnymi potrebami, či už s problémami závažnejšími, či miernejšími, majú jeden či viac zmyslov zasiahnutých do takej miery, že to narušuje ich schopnosť učiť sa a spracovávať informácie zo sveta okolo seba. Najčastejšie býva zasiahnutý sluch, ale môžu mať i abnormalitu funkcie zraku, hmatu, chuti, či čuchu, rovnováhy (vestibulárny systém), uvedomenie si vlastného tela v priestore (propriocepcia). Zmyslové integračné aktivity ako relaxačný hlboký tlak, hojdanie, vizuálne nástroje, pomáhajú ukľudniť nervovú sústavu, pomôcť znížiť hyperaktivitu, výbuchy hnevu, opakovanú sebastimuláciu, alebo vzbudiť, prebudiť zaostávajúci systém u hyposenzitívnych deťoch. Po SI (senzorickej integrácií) budú deti na optimálnej úrovni pozornosti, pripravenosti, kde neskôr môžu benefitovať z ďalších intervenčných programoch (behaviorálnych, vzdelávacích, logopedických či sociálnych zručnosti). Na to, aby dané zmyslové aktivity boli účinné, je potrebné, aby boli realizované každý deň. Niektorí rodičia sa k zmyslovej/ senzorickej integrácií stavajú skepticky, pretože si myslia, že keď musia cvičiť, či opakovať aktivity každý deň, určite nebudú fungovať- ale povedzme si na rovinu, spochybňovali by ste okuliare, že ich musíme mať na očiach každý deň... ?

Informácie čerpané z knihy T.Grandin" Tak to vidím ja" , spracovala Petra


Ak sa chcete dozvedieť viac o možnostiach tréningov s prvkami senzorickej integrácie v našej senzorickej miestnosti, neváhajte nás kontaktovať a zarezervujte si termín na bezrozdielu@gmail.com

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie