Kto sme

Mgr. Petronela FábryováSom dyslektik, s poruchou pozornosti, a už ako dieťaťu mi učenie robilo problém... i keď som bola stále jednotkárka, každá známka bola doslovne vydretá. Ťažko som sa sústredila, čítanie bolo mechanické, bez porozumenia.. až som si chcela niečo zapamätať, musela som si doma celé „učivo" prečítať znova, urobiť si poznámky a ešte zopár krát nahlas prečítať, aby som pochopila, čo sme preberali. Pokiaľ moje všetky senzorické ( zmyslové ) systémy neboli dostatočne stimulované, nejako tie moje mozgové závity nechceli spolupracovať. Keby som za mojich študentských čias vedela, aké vynikajúce metódy na diagnostikovanie špecifických porúch učenia existujú, a ako sa dá správnou diagnostikou určiť porucha, či deficit, neskôr správnym tréningom/ terapiou pretrénovať presne tá funkcia, ktorej „nečinnosť", či „jej oslabenosť" nám konkrétne ťažkosti spôsobuje, určite môj všetok voľný čas strávený učením by bol využitý na krajšie aktivity ako sú šport či iné záľuby. Preto sa teším, že tak ako i technológie napredujú, čoraz častejšie sa k nám dostávajú nové prístupy, metódy, vďaka ktorým vieme pomôcť takým, ako som (bola) i ja.


Práve kvôli sebe a všetkým svojim problémom s impulzivitou, roztržitosťou, koncentráciou, pamäťou, rečou, som sa začala obzerať po spôsoboch a metódach, ako eliminovať svoje „nedostatky" ako sa naučiť sústrediť, ako zredukovať to moje neustále kompenzovanie- pretože práve kompenzovaním najviac míňame svoju drahocennú energiu. Našla som tieto, ktoré mne osobne otvorili oči, naučili ma pozerať sa na každú odchýlku hlbšie, neriešiť len symptómy, ale hľadať príčinu. Pretože tak, ako v našom tele všetko so všetkým súvisí, a každá akcia vyvolá reakciu, tak pristupujme k svojej inakosti ako k výzve, ktorá nám otvorí nové obzory. A práve tá naša inakosť, odlišnosť z nás robí špecifických svojských a dokonale nedokonalých a nedokonale dokonalých ľudí, ja som živým dôkazom toho, že i dyslektici môžu viesť plnohodnotný život, presne taký, aký si vysnívali.


Petra

 

Ďalšími skvelými členmi nášho tímu sú:

Anka: špeciálny pedagóg so 45. ročnou praxou zastrešuje tvorivé dielničky. Anke prešlo počas profesijného života rukami tisíce detičiek z rôznych sociálnych pomerov, s rôznymi postihnutiami , diagnózami. Všetkým detičkám dokázala vytvoriť rodinné prostredie, objať, utešiť, naučiť, vychovať. Ako bývalý učiteľ, riaditeľ a špeciálny pedagóg bol/ je pre mňa vedmou, ktorá usmerní, poučí, nasmeruje, pomôže. Teraz, i keď je na dôchodku neustále vymýšľa, tvorí, vyrába stále nové a zaujímavé edukačné pomôcky, ktoré nám v centre zjednodušujú prácu, učenie. I vďaka jej tvorivosti môžeme pracovať so senzorickými pomôckami, ktoré sama vymyslela, vytvorila. A poviem vám, že sú do-ko-na-lé. Postupne budeme pridávať jednotlivé foto- postupy, ako si môžete i vy doma senzorické pomôcky vyrobiť, alebo sa môžete zúčastniť našich kreatívnych dielničiek, ktoré pravidelne realizujeme, kde si spoločne edukačné pomôcky vyrábame

Hyno: „obchoďák" telom i dušou, zastrešuje projekty, granty, komunikáciu s úradmi, naháňa sponzorov, drží kasu a učí nás ako vidieť jednotlivé problémy z chlapskej perspektívy, ktoré i vďaka nemu zvládame s pokorou a noblesou sebe vlastnou.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie