Arteterapia

Arteterapia na zmiernenie stresu

Arteterapia na zmiernenie stresu

 

Pýtate sa, čo je arteterapia?

Zjednodušene povedané, je to typ terapie, pri ktorej využívame kombináciu umenia a psychologických princípov na podporu jedincov pri rozvíjaní sebauvedomenia, emócií a riešení nezvládnutých konfliktov alebo traumy.

Využíva sa pri dospelých klientoch ale i pri deťoch. Pri rozvíjaní sociálnych zručností môže deťom pomôcť preskúmať ich emócie, zlepšiť sebavedomie, zmierniť stres a znížiť úzkosť či depresiu. Malé deti sa pri vyjadrovaní zložitých myšlienok a emócií nedokážu spoľahnúť na svoje jazykové znalosti. Práve preto je možné túto bariéru prekonať metódami vyjadrovania, ktorým rozumejú trochu lepšie, napríklad kresbou a farbením.

Umenie uvoľňuje napätie, stres a uspokojuje potrebu zmysluplnej činnosti.

Práve arteterapia môže byť úžasným spôsobom, ako zmierniť stres a úzkosť. Arteterapiu často využívajú ľudia žijúci v nefunkčných rodinách alebo v násilných situáciách. Len čo dokážu zvládnuť stres, môžu nájsť nové spôsoby riešenia rodinnej situácie alebo začať budovať silu ísť ďalej. Krása tvorby umenia ako prostriedku na odbúranie stresu spočíva v tom, že človek, ktorý ho vyrába, sa môže stratiť vo svojej práci. Môžu sa dostať nad rámec slov a vedomých myšlienok, s ktorými si nevedia rady, a nájsť vnútornú pravdu svojich pocitov z toho.

Rastúcimi nárokmi dnešnej doby, nadobúda arteterapia význam aj ako relaxačná a stres uvoľňujúca činnosť. Ponúka únik do iného sveta, kde sa dá odpútať od denných starostí. Slúži na ventiláciu pocitov hnevu, depresie, úzkosti ale aj radosti. Arteterapia umožňuje uvoľnenie týchto pocitov a tak napomáha k ich zvládaniu a načerpaniu novej energie. Je významným prostriedkom k rozvoju vnímania a k prípadnému sebauzdraveniu. Ako motivujúci prvok podnecuje samotný výtvarný proces, vyvoláva fantazijné predstavy a núti k hľadaniu ďalších súvislostí. Vedie k celkovému citovému, intelektuálnemu a duchovnému rozvoju osobnosti. 

Umenie ponúka pre väčšinu ľudí prirodzenú formu komunikácie. Napomáha :

Zlepšiť sebauvedomenie.
Znížiť pocity stresu, úzkosti a depresie.
Pomôcť vyrovnať sa s pocitmi spojenými s chorobami a traumami.
Zlepšiť komunikačné schopnosti.
Posilniť sebaúctu, sebavedomie.
Vidieť problémy z iného uhla pohľadu.
Zlepšiť zručnosti pri riešení problémov.

 

Hodiny s prvkami arteterapie si dohodnite na t.č.: 0915 718 705, alebo mailom bezrozdielu@gmail.com

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie