Späť

Ak má dieťa problém so senzorickým spracovávaním

Ako pomôcť dieťaťu so senzorickým spracovávaním? Pyramída učenia podľa P. Williamsovej a Shellenbergovej

Ak má dieťa problém so senzorickým spracovávaním

Ak má dieťa problém so senzorickým spracovávaním
P. Williamsová a Shellenbergová formulovali pyramídu učenia.

Našich 7 zmyslov tvorí základ vývojovej pyramídy učenia. Ak nefunguje správne, môže negatívne ovplyvniť sociálne zručnosti dieťaťa, študijné výsledky i motorický vývoj. Ak nefunguje jeden alebo viac zmyslom správne, ovplyvní rôzne úrovne rozvoja a učenia. Je predpoklad, ak budú všetky zmysly schopné pracovať spoločne, zabezpečí sa správny vývin dieťaťa. Poznáme 4 úrovne zmyslového spracovania v CNS pre vekovo primeraný rozvoj. Ak nebude zvládnutá , rozvinutá predchádzajúca úroveň, dôjde k vývojovému oneskoreniu a k problémom na ďalších úrovniach. (napr.: ak dieťa má problém so sluchovým spracovaním, neskôr bude mať vývojové oneskorenie v reči i v jazykových zručnostiach).

Úroveň 1

Zahŕňa senzorické systémy a senzorické spracovanie. Čuch, chuť, zrak, sluch, hmat, propriocepcia sú regulované našim vestibulárnych systémom. Zmyslové vnemy sú registrované vo vestibulárnom systéme a rýchle odosielané do vyšších úrovní mozgovej kôry. Mozgová kôra potom reaguje naspäť na podnety. Ak je vestibulárny systém nezrelý, neúplne rozvinutý, spracovávanie je oneskorené, alebo narušené. Takéto deti potrebujú dennodennú vestibulárnu stimuláciu pomocou aktivít, cvičení, hier ako je skákanie, hojdanie, odrážanie sa, bicyklovanie, chôdza, beh, iné aktivity v priestore.


Úroveň 2

Zahŕňa senzomotorický rozvoj. Ako sa zmyslové spracovávanie stáva integrovaným, dieťa rozvíja schopnosť napodobovať, získava istotu pri pohybe, učí sa filtrovať nepodstatné vnemy a vníma obe polovice tela

Úroveň 3

Zahŕňa percepčný motorický rozvoj. Ak CNS dieťaťa správne spracováva zmyslové vnemy, bude schopné rozvíjať zrakovú i sluchovú pozornosť, jazykové zručnosti, koordináciu oko – ruka. Ak chceme, aby dieťa správne písalo, potrebuje mať dobrú stabilitu v ramennom pletenci, lakti, zápästí, i silu úchopu pri držaní pera. Tiež potrebuje dobré vizuálne i priestorové vnímanie a zrakovú akomodáciu k rozpoznaniu farieb, kresleniu tvarov, objektov, vnímaniu hĺbky ( to všetko sú predpoklady pre dobrú zručnosť pri písaní).


Úroveň 4

Zahŕňa kognitívnu funkciu. Táto úroveň zahŕňa dobrý základ všetkých nižších úrovni s cieľom vyvinúť vlastnú reguláciu správania sa, naučiť sa jesť, obliekať sa, umyť sa. Na tejto úrovni sa bude vedieť sústrediť, rozvíjať organizačné schopnosti, sebaúctu, sebaovladanie, sebavedomie, abstraktne myslieť. Dr. Ayres, zakladateľka zmyslovej integrácie verila, že tak ako my potrebujeme k prežitiu jedlo, náš mozog potrebuje dennú stimuláciu pomocou rôznych zmyslových činnosti( s odpovedajúcou intenzitou pre potreby jednotlivého dieťaťa ). Ayres používa pojem adaptačná odpoveď- schopnosť dieťaťa organizovať cielenú odpoveď na podnety z prostredia. Adaptačná odpoveď je možná vtedy, ak mozog prijíma prichádzajúce informácie a odpovedá na dané informácie primeranou reakciou, riešením. Adaptačná reakcia pomáha dieťaťu získať zručnosť ako je chôdza, beh, jazda na bicykli, skákanie na švihadle, hádzanie loptou.

Petra


V prípade, že máte otázky k problematike senzorického spracovávania, neváhajte nás kontaktovať bezrozdielu@gmail.com

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie